Během řady desetiletí společného státu jsme se naučili na Slovensko jezdit do Vysokých Tater, na Chopok, do termálních lázní Veľky Meder či do Piešťan a za několika dalšími vyhlášenými turistickými atrakcemi. Napadlo vás ale někdy vydat se za slovenskými památkami? Přitom je tam řada hradů a zámků, které vás určitě nadchnou! My vás tentokrát pozveme na romantický zámek Bojnice.
Tady bývalo Baťovo
Nejstarší prokázaná přítomnost pralidí na území dnešní Bojnice se datuje do doby před více než sto tisíci lety. Zřejmě je sem přilákaly termální prameny, ve kterých bylo jistě už tehdy stejně milo spočinout jako nyní. Bolavé údy si zde nahřívali i záhadní neandertálci, jejichž zmizení z jeviště světa stále není vysvětleno.
Písemně je Bojnice doložena poprvé v roce 1113, zdejší prameny pak na počátku 13. století. Opravdové lázně pod starým hradem však vznikly až v roce 1526, kdy tu gróf (hrabě) Alex Thurzo nechal zbudovat kamenný bazén se schodištěm a lavičkami. Horká voda v bazénu lákala urozence ze širokého okolí. Pro kmány nechal také zřídit bazén, ale šlo vlastně jen o jakousi nádržku ohraničenou kládami.
V roce 1938 koupila velkostatek Bojnice i s romantickým zámkem, jehož přestavba skončila v roce 1910, slavná firma Baťa. Jejím záměrem bylo zbudovat zde moderní léčebné lázně pro své zaměstnance. Pak ovšem přišel rok 1939, Slovensko se odtrhlo od Československa a velké plány vzaly za své.
To vše se ale stalo už dávno, teď jsou Bojnice „vzorným“ lázeňským letoviskem, ve kterém se dočkáte dokonalé péče i příležitostí k aktivnímu odpočinku.
Lípa krále Matěje a zapomenutá jeskyně
Zámek Bojnice určitě znáte z pohádky Šíleně smutná princezna, která se tu natáčela stejně jako řada dalších filmů. Víte ale, že v jeho areálu je i Národná zoologická záhrada Bojnice, nejstarší zoo na Slovensku? Je domovem víc než 300 druhů zvířat.
Taky nabízí spoustu atrakcí pro děti. Ty určitě potěší i 58 metrů dlouhá skluzavka v termálním koupališti Čajka nebo tajemná hradní jeskyně, která má nezvyklý kruhový tvar o průměru 22 metrů. Ve středověku zřejmě sloužila jako zásobárna vody, pak se ale na ni zapomnělo a znovu byla objevena až v minulém století.
Do romantické přestavby a vybudování sbírek na bojnickém zámku vložil hrabě Ján František Pálffy – ve své době údajně nejbohatší občan c. a k. monarchie – v letech 1889–1910 většinu svého jmění s tím, že zámek bude sloužit veřejnosti jako muzeum. To se ale stalo skutečností teprve v roce 1952, tedy 42 let po jeho smrti, přičemž z jeho evropsky proslulých sbírek už v tom čase mnoho nezbylo.
Při návštěvě zámku si nenechte ujít slavný bojnický oltář ze 14. století, Zlatou síň a bohatou expozici Slovenského národního muzea. Odpočinout si pak můžete pod nejstarším stromem Slovenska, pod nímž prý sedával i král Matyáš Korvín. Ano, ten, který bezcharakterně neplnil sliby, jež dával našemu Jiřímu z Poděbrad.
Další tipy na výlet na slovenské zámky, a nejen to, naleznete v novém speciálu Týdeníku Květy – na Cestě, který vychází 31. července 2024.
A nyní nás čeká 4. kolo soutěže Jdeme 1 000 km nejen Českem pro rok 2024
3x Kosmetický balíček z opuncie v hodnotě 787 Kč
Obnovující maska pro poškozené a suché vlasy obsahuje extrakt z Opuncie Mexické. Maska vlasy vyživuje a hloubkově hydratuje od kořínků po konečky.Tekuté aleppské mýdlo se semínky opuncie, jedlé sušené květy opuncie fíkové a ručně vyráběné mýdlo „Cactus“.
Odpověď na soutěžní otázku můžete zaslat od 8. 8. 2024 do půlnoci 21.8. 2024 i prostřednictvím SMS, kterou zasílejte ve tvaru: TK ODPOVED JMENO PRIJMENI ADRESA (za „TK“ zadáte jen písmeno správné odpovědi, např. TK A Jan Novak Dolni 1 Breclav,vše bez diakritiky s mezerami) na číslo 87652.