Šumavská kuchyně:

Tradiční chutě českého pohoří

Šumava, malebné pohoří rozkládající se na jihu České republiky, je známé nejen svou krásnou přírodou, ale také bohatou a pestrou kuchyní. Tradiční šumavská jídla v sobě spojují jednoduchost, sytost a využití místních surovin, což odráží životní styl obyvatel tohoto kraje.

Historické kořeny

Historie šumavské kuchyně je úzce spjata s životem v horských oblastech, kde byly podmínky často tvrdé a suroviny omezené. Z tohoto důvodu se místní jídla vyznačují jednoduchostí a praktičností. Lidé na Šumavě využívali to, co jim poskytovala příroda – brambory, zelí, houby, lesní plody a zvěřinu. Častým prvkem byla také mouka, z níž se připravovala různá jídla od knedlíků po chleba.

Typické šumavské pokrmy

Bramborové placky: Tento pokrm, známý také jako "škubánky" nebo "kramflek", je připravován z bramborového těsta, které se smaží na pánvi. Podávají se s různými přílohami, například s kysaným zelím nebo tvarohem.

Šumavský chléb: Tradiční šumavský chléb se peče z žitné mouky a je známý svou hutností a dlouhou trvanlivostí. Často byl hlavní součástí stravy místních obyvatel.

Kulajda: Hustá polévka z brambor, hub, smetany a kopru, která se podává s vařeným vejcem. Kulajda je vydatné jídlo, které zahřeje v chladných šumavských zimách.

Knedlíky: Různé druhy knedlíků, včetně houskových, bramborových nebo kynutých, jsou základem šumavské kuchyně. Podávají se k masu, omáčkám nebo jen tak s máslem a cukrem.

Lesní zvěřina: Lov zvěře byl na Šumavě běžnou činností, a tak se na stolech často objevovala jídla z masa jelena, divočáka nebo zajíce. Oblíbené jsou například pečeně, guláše nebo paštiky.

Sladké dobroty

Buchtíčky se šodó: Sladké buchty zalité teplou vanilkovou omáčkou, známé jako šodó, jsou oblíbeným dezertem. Jednoduchost a chutnost tohoto pokrmu z něj dělají stálici šumavské kuchyně.

Koláče: Tradiční šumavské koláče jsou často plněné mákem, tvarohem nebo povidly. Příprava těchto sladkostí je obvykle spojena se svátky a slavnostmi.

Suroviny z přírody

Šumavská kuchyně hojně využívá dary lesa, jako jsou houby, borůvky, brusinky a maliny. Houby jsou základní ingrediencí v mnoha pokrmech, od polévek po omáčky. Lesní plody se zase používají na přípravu džemů, kompotů nebo jako náplň do koláčů.

Šumavská kuchyně je autentickým odrazem životního stylu a přírodních podmínek této oblasti. Jednoduchost, využití místních surovin a důraz na sytost činí z těchto pokrmů nejen chuťový zážitek, ale také připomínku historie a tradic šumavských horalů. Ať už navštívíte Šumavu osobně, nebo si některé z tradičních jídel připravíte doma, určitě nebudete zklamáni.

A nyní nás čeká 2. kolo soutěže Jdeme 1 000 km nejen Českem pro rok 2024

Pro celkem 3 soutěžících máme připraveny balíčky jídel v hodnotě 1000 Kč

EXPRES MENU

jsou chutná jídla od rodiny Sogelových z Krkonoš uvařená z kvalitních surovin. Pro každou příležitost, se snadnou přípravou, kterou zvládnou do pěti minut díky praktickému sáčku i děti. V naší kuchyni vaříme více než 100 druhů plnohodnotných jídel. Bez konzervantů, éček, dochucovadel, lepku a se sníženým obsahem soli. Ušetřete hodinu denně pro sebe nebo rodinu a získejte tak dvoutýdenní dovolenou každý rok navíc. Stejně jako našich 500 000 spokojených zákazníků. S chutí do toho, hned je hotovo.

Více na www.expresmenu.com

Odpověď na soutěžní otázku můžete zaslat od 11. 7. 2024 do půlnoci 24. 7. 2024 buď prostřednictvím SMS, nebo vyplněním formuláře u soutěžního článku na webu www.jdeme1000km.cz. SMS zasílejte ve tvaru: TK ODPOVED JMENO PRIJMENI ADRESA (za „TK“ zadáte jen písmeno správné odpovědi, např. TK A Jan Novak Dolni 1 Breclav,vše bez diakritiky s mezerami) na číslo 87652.