Rybník Olšovec

Pro milovníky vodních sportů

Zřejmě nejoblíbenějším rybníkem jižní Moravy je ten v městečku Jedovnice. Za rekreační byl prohlášen už v roce 1967, nyní sem tedy jezdí i děti a vnoučata prvních vodomilů. Po všechna ta desetiletí je láká jak krásné okolí, tak široký výběr vodních sportů a dalších aktivit, jež lze na Olšovci a v jeho okolí provozovat.

Dno rybníka se svažuje jen povlovně, takže je ideální pro dětské hrátky. Olšovec je „tak akorát“ velký, aby ho přeplaval i člověk s průměrnou kondicí a měl ze sebe dobrý pocit. Vodu si můžete užít při koupání nebo paddleboardingu, případ-ně na loďkách a šlapadlech, které zde půjčují. Pro labužníky vodních sportů je v nabídce dokonce vlek přes rybník, díky němuž přelétnete hladinu na vodních lyžích nebo wakeboardu.

Specialitou Olšovce jsou závody motorových člunů, včetně evropského a světového šampionátu; ty se zde jezdí už čtyřicet let. 

Na souši si užijete další kratochvíle, jsou zde minigolf, vzduchová trampolína, půjčovna koloběžek, pumptrack, dětská hřiště, tenisové kurty, plochy na plážový volejbal a řada dalších sportovních zařízení. Dá se tu také rybařit a okolní lesy překypují houbami.

Olšovec turistikou žije, což dosvědčuje nejen počet penzionů, ale i fakt, že se tu jako v jednom z mála míst podobné velikosti uživí kino a že zdejší restaurace, třeba Barachov nebo U Hastrmana, jsou proslulé široko daleko.

Labutě a kosatce

Na výlet můžete vyrazit z jedovnického náměstí po naučné stezce Jedovnické rybníky – Rudické propadání. Jde o asi sedm kilometrů dlouhou nenáročnou procházku vhodnou pro celé rodiny, na níž je 13 zastavení. Z města se vydáte po břehu Olšovce kolem kempu ATC Olšovec k dalším z jedovnických rybníků – Budkovanu, Dubovému a Vrbovému. V nich se ale nevykoupete, leží totiž v přírodním parku Rakovecké údolí.

Zážitkem je už samotná procházka po dlouhé hrázi mezi vodními plochami, na nichž můžete pozorovat labutě, kachny a volavky, ale i lekníny či vzácné kosatce žluté. Tato část areálu jedovnických rybníků nabízí skvělé příležitosti fotografům přírody.

Po druhém břehu Olšovce, který je téměř celý obkroužen plážemi, dojdete zpět do města. Jeho chloubou je kostel sv. Petra a Pavla s výzdobou z 60. let minulého století od Mikuláše Medka, Karla Nepraše, Josefa Istlera a dalších známých umělců.

Kolíbky pro Sedmero krkavců

Z Jedovnic vás stezka zavede k národní přírodní památce Rudické propadání. Kousek od rudického větrného mlýna se nacházejí skalní masivy Slza a Podhradí i skalní věže Hrad a Stěna. Ve vápencovém útvaru Kolíbky jsou prohlubně, do nichž podle pověstí matky odkládaly děti jako do kolébek. Archeologové zde objevili pozůstatky pravěké vesnice, filmaři pak nezvykle tvarované skály použili coby pozadí třeba do snímku Sedmero krkavců.

Samotné Rudické propadání spolu s Býčí skálou tvoří jeskynní systém o délce přes 13 kilometrů. Jedovnický potok se propa-dá až do hloubky 90 metrů, objevíte tu i nejhlubší českou suchou propast zvanou Rudická.

Odtud vás čeká cesta zpět do městečka. Z velké části povede po břehu Jedovnického potoka, přičemž minete poslední z místních rybníků, Dymák, a kolem vodopádu na potoce vyjdete znovu na břehu rybníka Olšovec.

Ivo Bartík