NASBÍRÁNO

V AŠSKÉM VÝBĚŽKU

Nejzazší cíp České republiky. Kdysi pošmourný a turisticky nezajímavý kraj se v posledních desítkách let nevídaně proměnil. Zkrásněl.    

Ašský výběžek jsme prozkoumali v průběhu letošního roku na tři etapy, naposledy začátkem srpna. Zamilovali jsme si říčku Bílý Halštrov, která se vlévá do stejnojmenné vodní nádrže, vyšlápli na Jelení vrch a ochutnali minerální pramen v Dolních Pasekách, který vyvěrá ve zděném altánu vybudovaném už za první republiky.

Umění dívat se

Ale aby mi bylo dobře rozuměno – tato oblast vás neuchvátí okamžitě jako jinde hory, tajemná jezera či romantická skalní města. Tady se musíte na cestách občas zastavit a naučit se hledat na úbočích kopců, loukách či okrajích lesů. Mimochodem, lesy tu byly kdysi hluboké, doslova strašidelné, takže není divu, že si lidé z generace na generaci vyprávěli ponuré příběhy, zavánějící něčím děsivým a nepříjemným. Tak vznikla například pověst o zlověstném skřítkovi, jenž skákal v noci lidem na záda. Nahřbetskoč se jmenoval…

Aš stojí za procházku

Na prozkoumání všech zajímavých míst Ašského výběžku je třeba hodně času. My zatím poslední návštěvu ukončili přímo v Aši. Ve městě jsme se mj. prošli po nádherném Goethově náměstí, zastavili se u jediné sochy Martina Luthera v Česku…

Naštěstí je pryč doba, kdy město připomínalo neproniknutelnou pevnost, protože bylo ze tří stran obklopené „nepřátelským“ Západem, což pro komunistický režim znamenalo pověstný červený hadr. Stejně jako na tuto smutnou éru zdejší nemohou zcela zapomenout na tu, která jí předcházela. Na Hitlera, Henleina, válečná zvěrstva…

Památník dobrodince

Na druhé straně byly doby, kdy společné soužití Čechů a Němců přinášelo radost, úspěchy a osobnosti, které mají lidé dodnes v úctě. Připomeňme alespoň odkaz štědrého mecenáše s mimořádně silným sociálním cítěním Gustava Geipela, vnuka zakladatele textilní továrny. V Aši nechal vystavět ubytovnu pro sociálně slabé tkalce, přispíval na opravy ulic, podporoval chudé školáky... Zemřel na začátku první světové války o deset let později, v roce 1924, mu byl slavnostně odhalen památník, který město před několika lety zrekonstruovalo.

rd

Snímky Turistické a informační centrum Aš (Josef Chrástka) a Shutterstock

A nyní nás čeká 7. kolo soutěže Jdeme 1 000 km Českem

Pro 1 soutěžícího máme připravený luxusní batoh v hodnotě 6350 Kč.

Máme na výběr dámskou nebo pánskou variantu.

Turistický batoh Thule Versant 60L

Tento lehký batoh se spoustou vychytaných funkcí je navržen pro 3 – 5denní výlety.
Polstrovaný bederní pás, prodyšný zádový panel a vzdušné ramenní popruhy poskytují
prvotřídní pohodlí. Zip ve tvaru U umožnuje snadný přístup k celému obsahu batohu
a speciální poutka nabízí zajištění trekových holí či cepínu. V cíli vaší trasy jednoduše
sejmete horní víko a vytvořte jednoramenný batoh pro kratší pochůzky.
Více na webu: www.thule.com/cs-cz.

Soutěžit můžete i prostřednictvím SMS. Více v aktuálním týdeníku Květy.