Milešovka

Na větrné hůrce

Milešovka je nejen jednou z nejkrásnějších hor Česka, ale také horou největrnější: ročně tu vládne bezvětří jen asi osm dnů. Je tu rovněž zaznamenáváno nejvíce bouří na našem území!

Proto také Němci říkají Milešovce dost drsně Donnersberg, neboli Hromová hora. Přitom ale Češi i Němci oceňují krásu tohoto přírodního výtvoru: slavný německý cestovatel Alexander von Humboldt dokonce v roce 1819 výhled z Milešovky označil za „třetí nejkrásnější výhled na světě“.

Od Humboldtových časů sice uteklo hodně vody, krajina se rozježila komíny, stožáry a silnicemi, nicméně pohled z Milešovky pořád dává radost (mimo jiné asi i proto, že k jeho dosažení je nutno vystoupat výšku 836,6 m) a čelit pak průměrné rychlosti větru 30,5 km/hod). Archeologické nálezy naznačují, že na Milešovce kdysi v pravěku mohlo být kultovní místo – přece jen odtud to je k bohu podstatně blíž, než z okolní nížiny. Také to byl kraj bohatý na zvěř – my dnes vzhůru k hoře začínáme stoupat z vesničky Kocourov a vracíme se přes Medvědici, přičemž v okolí jsou i Liščí anebo Hadí vrch, kopec Srna atd.

Malé dějiny vrcholu

Zatímco na jiných efektních přírodních místech se v 19. století hrálo divadlo, stavěly tančírny a kulisy k luxusním piknikům, hostinský Antonín Weber z Milešova se o své hosty staral úplně jiným způsobem. V roce 1825 zbudoval na vrcholu Milešovky „útulnu“, která by nadchla Eduarda Štorcha – šlo víceméně jen o hromadu větví a roští, uvnitř níž bylo možné se ukrýt před nejhorším nečasem. Kdo tu chtěl přenocovat, tomu Weber připravil pohodlné lože z čerstvého mechu; ovšem bez přikrývky.

Mechová chýše“ na Milešovce dosáhla značné popularity, později ale byla nahrazena zděnou útulnou. Hrátky na pravěk pak definitivně pominuly, když na hoře začala v roce 1903 stavba meteorologické observatoře s vyhlídkovou věží. Zatímco však na Milešovce nejstarší česká meteorologická horská stanice spokojeně funguje už druhé století, rozhledna byla pro veřejnost zpřístupněna teprve v roce 1998....

Tip:

Přírodní rezervace Březina

Leží jihovýchodně od obce Kostomlaty pod Milešovkou na rozhraní okresů Teplice a Litoměřice. Byl zde zjištěn výskyt desítek druhů obratlovců, významnými zástupci jsou např. čolek obecný a ropucha zelená. Stromy, tvořící zdejší bučinu, dosahují stáří kolem 190 let.  

A nyní nás čeká 8. kolo soutěže Jdeme 1 000 km Českem

Pro 6 soutěžících máme připravené tématické Fusakle:

4x Fusakle Česká místa

Na Fusakle se postupně dostávají i pěkné místa v Čechách. Vy můžete hrdě nosit Krkonoše se Špindlem a Krakonošem nebo Prahu s Karlovým mostem a Pražským hradem. V ponožkách s českými místy se můžete přenést kam jen budete chtít!

Ponožky jsou ve velikosti 39 – 42 cm.

www.fusakle.cz

Odpověď na soutěžní otázku můžete zasílat od 9.9. 2021 do půlnoci 22. 9. 2021

Soutěžit můžete i prostřednictvím SMS. Více v aktuálním týdeníku Květy.