Cínový důl

Sauersack

Pokud toužíte po návštěvě místa, které je tak trochu obestřené tajemnem a současně toužíte i po klidu, tichu a nádherné přírodě, určitě si na Sauersack vyrazte. A projděte se i v okolí. Stojí to za to!

Pokud se sem budete chtít dopravit, varianta auto je asi nejideálnější a volí ji většina návštěvníků, jsme ale u saských hranic, a tak je možná i cesta na kole. Cínový důl Sauersack najdete zhruba v polovině cesty mezi osadami Jelení a Rolava. Parkování je zde bezproblémové – je zde parkoviště pro několik aut. Vlakem se sem bohužel nedostanete, ale je zde ještě varianta autobusu, jeho nejbližší zastávka je v Předbuzi, kam několikrát denně jezdí autobusy z Nejdku, Chebu a Kraslic. Po cestě vás pak čeká cca 4,5 kilometru dlouhá procházka. Pokud ale milujete horskou přírodu, rozhodně vás bude bavit.

Trocha historie

V okolí dolu se již od 14. století rýžovala cínová ruda. Hornické práce zde vrcholily v 16. století, ale svoji známost získalo místo především díky komplexu staveb, které tu během druhé světové války vybudovala berlínská těžební společnost Zinnbergbau Sudetenland. Vznikl zde hlubinný důl a spolu s ním i zajatecký tábor pro válečné zajatce, kteří se měli podílet na těžbě. I přes to, že jich bylo pět set, tak to nestačilo a museli být doplňováni kvalifikovanými českými i německými zamětnanci.

Celkem se zde nacházelo 14 kilometrů chodeb, nejhlubší šachta přitom měla 175 metrů.

Tajemný důl

Z celého areálu Sauersacku čpí tak trochu tajemno… Nacisti, rozpadlá „továrna“, důl v podzemí, kde se skrývají stovky metrů mnohdy zatopených chodeb… Když k tomu přidáte i trochu toho ponurého deštivého počasí, může vás přepadnout malá úzkost a navodíte si trochu „horrorového“ pocitu.

Mimochodem, zajímavostí je i to, že areál se dnes nachází na území národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště. V místě jsou vzácné rašeliniště, tak, prosím, moc nechoďte mimo vyznačené cesty do lesů a mokřadů.

Zdroj: Na cestách po Česku

KL